Online dema
Navštivte online dema

Epublish

Zebutik

Google Apps

Google Apps


Doba jde rychle dopředu a tím se mění i pohled na způsob běžného používání internetu. Každodenní práce s emailem, plánování soukromých i pracovních schůzek, komunikace s okolím, vyměňování si dokumentů, fotek a jiných souborů, nás může přivézt k myšlence, proč si práci neusnadnit, neurychlit nebo dokonce úplně neomezit čas strávený nad těmito úkoly.

Jedním z možných způsobů řešení, a to nejen pro firemní účely, ale také pro běžného uživatele internetu, je Google Apps.

Společnost Google již delší dobu nabízí širokou nabídku služeb, která zdaleka nekončí u Gmailu. Registrací získáte tzv. Google Account (Google účet), který Vám nabídne emailovou schránku a související služby, mezi které patří reklamní nástroj AdWords, platební nástroj Google Checkout, iGoogle, Google Talk, Calendar, spravování fotogalerie pomocí nástroje Picassa a mnohé další.

Smyslem Google Apps je nabídnout všechny tyto možnosti služeb se zásadní výhodou – použitím vlastní domény.

Google Apps jsou k použití ve více variantách Education a Business.

Abychom nepředbíhali, pojďme se nyní podívat na nejdůležitější služby a výhody, které nám mohou Google Apps nabídnout, pokud se rozhodneme zakoupit a využívat vlastní doménu.

Gmail Vám umožní rychlý přístup odkudkoliv, i v režimu offline. Velikost schránky je 7,4 GB. Díky výkonnému filtrování v Gmailu se můžete zaměřit na práci a neztrácet čas mazáním spamu. Emaily si můžete nastavit jako konverzace, můžete využívat chatu a přistupovat do e-mailu z mobilního telefonu např. iPhonu, Android mobilu, Blackberry, Nokie, či mobilu na platformě Windows phone. Pokud nejste ještě připraveni využívat naplno Gmail, můžete využít e-mailového rozhraní Outlook.

Google kalendář umožňuje snadné plánování schůzek. Kalendář je integrován do e-mailového systému a máte jedinečnou možnost sdílet kalendáře v celé společnosti nebo jen s vybranými spolupracovníky a snáze si tak domlouvat schůzky.

Google dokumenty používají bezpečné webové technologie, které umožňují flexibilně pracovat nejen v zaměstnání, ale i na cestách, z domova nebo prostřednictvím mobilního telefonu, a to i v režimu offline. Tato aplikace funguje ve všech operačních systémech. Podporují oblíbené formáty souborů jako je, .doc, .xls a .pdf. Administrátoři mohou spravovat oprávnění ke sdílení souborů v rámci celého systému a vlastníci dokumentů mohou kdykoli povolit nebo zakázat sdílení a přístup k souborům.

Google Weby jsou aplikací pro sdílení informací v týmu. Můžete vytvářet stránky pro intranet či firemní a osobní webové stránky. Slouží jako skupinová nebo firemní wikipedia a máte možnost vkládání poznámek, fotografií a událostí.

Hangout je výhodnou aplikací, jak volat a posílat textové zprávy po celém světě zdarma. Zajímavá je integrace telekonference a videokonference pro 2 osoby přímo do webového prohlížeče.

Za tyto aplikace neplatíte pravidelně žádný roční poplatek, stačí Vám pouze, když si necháte u nás implementovat balíček Google Apps a zaplatíte pouze jednorázový poplatek.

Propojení s mobilními a dalšími zařízeními

V seznamu nejdůležitějších služeb bychom neměli zapomínat na možnost propojení s dalšími zařízeními, jakými jsou například mobilní telefony. Aktuálně jsou podporována jak zařízení s operačním systémem Google Android, tak další platformy – Windows Mobile, BlackBerry a iPhone (vedle iPhone je zde možnost synchronizace s iPod Touch).

Výhody Google Apps

Data přístupná odkudkoli - všechna data jsou uložena u Google a je možné k nim přistupovat odkudkoli, kde je připojení k internetu.
Rychlý a propracovaný systém - celkově působí celá administrace a práce se všemi součástmi svižně (a to i při práci s několika tisíci emailů), široké možnosti osobního nastavení u jednotlivých uživatelů.
Rychlý vývoj - Google relativně rychle pracuje na vývoji svých produktů a služeb, takže lze do budoucna očekávat jejich vylepšování a další rozšiřování.
Hodně prostoru - aktuálně má každý účet emailový prostor přes 7GB, 1GB na dokumenty a 1GB na fotografie, prostor pro dokumenty a fotky je možné dokoupit.
Jeden účet pro velké množství služeb - Google nabízí hodně služeb, které jsou celkem rozšířené a použitelné.
Mobilní služby - díky charakteru řešení je možné se k těmto službám poměrně jednoduše připojit pomocí mobilního telefonu, který je připojen k internetu.

Praktické zkušenosti

Migrace není nijak složitá, takže je možné ji zvládnout v krátkém čase včetně migrace dat. K dispozici je například kompletní česká lokalizace, kterou je možné zvolit na začátku a použít pro celou konfiguraci a dále pro všechny aplikace a služby. Všechna nastavení působí přehledně, jednoduše a k dispozici máte i dokumentaci v nápovědě.

Organizace mailboxu může být ze začátku trošku matoucí, nicméně v praxi se ukazuje jako velmi užitečná - řeč je o tzv. flagu namísto klasických složek a podsložek. Jeden email tak může mít dle potřeby více flagů (a být tak na více místech ve stejnou dobu). Můžete si nastavit i pravidla, která umožňují automatické třídění emailů. Další funkcí je možnost vyhledávání v emailech jako na Google.cz a dohledat tak zrovna potřebnou poštu.

Soukromý kalendář je užitečná věc pro plánování a sdílený kalendář může být v některých případech ještě užitečnější. Pokud nastavíte například někomu z rodiny přístup do Vašeho kalendáře, má tak možnost se přizpůsobit Vašemu programu a naplánovat třeba různé kulturní akce tak, aby to vyhovovalo všem zúčastněným.

Podobné je to u dokumentů (Google Docs). Přístup máte odkudkoli a editovat můžete přímo v internetovém prohlížeči. V praxi výborná aplikace, která nám šetří čas a energii, kterou bychom strávili hledáním CD, flash disků apod. Stejně tak funguje i možnost ukládání fotografií (Picassa Web), které potom máme na jednom místě.

Nakonec bychom zmínili neustálou možnost připojení ke službě Google Talk a možnost komunikovat tak s okolím v reálném čase (bez nutnosti instalovat aplikaci, vše funguje na webu). Celé prostředí Google Apps je svižné a příjemně se s ním pracuje, takže na nás působí jako ucelený nástroj.

Pokud máte zájem o službu Google Apps, kontaktujte nás.

Jsme autorizovaným partnerem společnosti Google pro poskytování Google Apps. Zjistíme Vaše požadavky a navedeme Vám Google Apps podle Vašich potřeb.